#1375 2 minuten
Vraag

Wat als iemand zijn gemiste vastendagen niet inhaalt vóór de volgende Ramadan?

Wanneer een moslim nog vastendagen moet inhalen van de vorige Ramadan en dit uitstelt tot de volgende Ramadan, zijn er twee situaties:

1. Uitstel met een geldige reden
Als iemand een geldige reden had voor het uitstellen, zoals aanhoudende ziekte, reizen of een andere overmacht, dan mag hij het vasten later inhalen zonder enige boete (fidya), zelfs als er meerdere jaren voorbijgaan. De geleerden zijn het hier unaniem over eens.

2. Uitstel zonder geldige reden
Als iemand zonder geldige reden de gemiste dagen niet inhaalt vóór de volgende Ramadan, dan verschillen de geleerden over de consequenties:
1️⃣ Meerderheid van de geleerden (Maliki’s, Shafi‘i’s, Hanbali’s, en metgezellen zoals Ibn ‘Abbas en Ibn ‘Umar)
• De persoon moet zowel de dagen inhalen als een fidya betalen.
• Fidya: Voor elke gemiste dag moet een arme gevoed worden met een mud (ongeveer 600-800 gram voedsel, zoals tarwe of dadels).
• Reden: Dit wordt beschouwd als nalatigheid, en fidya dient als een compensatie voor het onnodig uitstellen van een verplichte daad.

2️⃣ Hanafi-madhhab en enkele andere geleerden
• De persoon hoeft alleen de dagen in te halen, zonder fidya.
• Reden: Aangezien het vasten nog ingehaald kan worden, is fidya niet nodig. Fidya is alleen verplicht als iemand permanent niet in staat is om te vasten (zoals een zeer oude of chronisch zieke persoon).
Samenvatting van de meningen
Mening Inhalen (qadā’) Fidya (voeden van een arme)
Maliki’s, Shafi‘i’s, Hanbali’s Ja Ja
Hanafi’s Ja Nee

Dit veld is verborgen bij het bekijken van het formulier
Dit veld is verborgen bij het bekijken van het formulier
Dit veld is verborgen bij het bekijken van het formulier
Vond je dit antwoord nuttig?
Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
To top